- elektrostatické

Pracují na principu dvoustupňového odlučování. Velké částice nečistot jsou zachyceny mechanickými předfiltry, jemné podíly až do velikosti 0,01 mikronů jsou odlučovány v elektrostatickém filtru. V zásadě mohou být zachycovány všechny suché i vlhké nečistoty, zejména charakteru kouřů, prachu, aerosolů, emulsních a olejových mlh, které vznikají  při:                

 

svařování                                   

kovoobrábění

pájení

impregnaci a sušení textílií

řezání kovů

zpracování asfaltu

tepelném zušlechťování

hutní výrobě

zpracování plastů a pryže

tlakovém lití hliníku

broušení

kování

kuchyňském provozu

tažení potrubí a drátů

potravinářské technologii

vakuovém čerpání

 

Elektrostatické filtry vzduchu je možno používat i v klimatizačních a větracích systémech k čištění vstupního vzduchu ve výrobních provozech, řídících stanovištích, velínech, počítačových sálech a dalších prostorách, které musí být chráněny proti vnějším vlivům.

Sortiment 

Modelová řada T 

Elektrostatické filtry modelové řady T jsou vhodné pro komerční a průmyslové podmínky. Existuje 14 různých modelů dodávaných se vzduchovým výkonem od 1 360 m3/h do 15 000 m3/h. Přístup k filtračním komponentům je umožněn postranními dvířky. Vlastní filtrační část je složena z předfiltru, hrotového ionizátoru a kolektorové buňky - vše je lehce vyjímatelné k čištění v roztoku vody a čistícího přípravku - Tridexu nebo INDUSTROCLEANu, případně párou nebo tlakovým vodním agregátem. Otevřením přístupových dvířek se uvede do činnosti bezpečnostní blokovací spínač, umístěný v řídícím boxu na vstupních dveřích. To zajišťuje i dokonalou bezpečnost při vyjímání elektrických součástí, i když jednotka není elektricky odpojena od přívodu proudu. Jednotlivé komponenty jsou mezi jednotlivými přístroji řady T vzájemně zaměnitelné. Kolektorová buňka se skládá z hliníkových desek a galvanizovaného ocelového rámu. Izolátory jsou vyrobeny ze sklem vyztuženého polyesteru. Celková váha je přibližně 15,9 kg. Ionizační sekce sestává z galvanizovaného ocelového rámu s výztuží z nerezavějící oceli, do kterého jsou namontovány keramické izolátory a 24 kalibrovaných hrotových ionizačních desek z nerezavějící oceli. Hrotové ionizátory jsou provozně nezničitelné a vytvářejí pole vysokofrekvenční korony s dvojitým účinkem. Předfiltr a zadní filtr jsou z hustého hliníkového pletiva, pomáhají rovnoměrně rozložit proud vzduchu na celou plochu filtračních buněk, přední filtr zachytává větší částice. Jednotka může být dodávána s nebo bez ventilátorové sekce. Bez ventilátoru je doprava vzduchu zajišťována jiným externím zdrojem. Jednotka s ventilátorem je dodávána s radiálním ventilátorem s řemenovým pohonem. Elektrické napájení jednotky je tří- nebo jednofázové. Stabilizovaný vysokonapěťový zdroje je v řídící skříni namontovaném ve dveřích. Leží mimo hlavní proud vzduchu, spolu s bezpečnostním blokovacím spínačem. Kontrolky na přístupových dvířkách zajišťují indikaci zapnutí hlavního spínače a zapnutí vysokého napětí. Skříň přístroje je svařovaná, vyrobená z povrchově upravené oceli a má zabudované 4 závěsné body. Z obou stran skříně jsou připraveny příruby pro připojení vzduchotechnického potrubí. Pro instalaci odpadního sifonu pro kapalné nečistoty jsou připraveny otvory s průměrem 25 mm . Vnitřní i venkovní konečná úprava je provedena polyesterovým lakem. Jednotky jsou dodávány s libovolným směrem průchodu vzduchu.

 

Modelová řada "72" "73"

Současný průmysl požaduje blokové odlučovače schopné zajistit čištění těžkých průmyslových znečištění. K uspokojení této potřeby byl zkonstruován model 72 resp. 73 v řadě 23 velikostí se vzduchovým výkonem od 2 300 m3 /h do 51 000 m 3/h . Přístup k filtračním komponentům - ionizační a kolektorové buňce - je řešen na straně jednotky, kolmo ke směru průtoku vzduchu, a může být přemístěn i na druhou stranu jednotky. Vybavení každého přístroje tvoří hrotový ionizátor a kolektorová buňka ve dvou standardních velikostech. Výška a hloubka jsou identické, 610 mm výška a 457 mm hloubka, šířka buňky je rozdílná: 562 mm nebo 845 mm. To umožňuje velkou variabilnost rozměrů zařízení a průtoků vzduchu. Vysokonapěťový zdroj a řídící rozvaděč je možno umístit odděleně od přístroje, maximální vzdálenost je 75 m. Filtrační materiál pro předfiltraci a zadní filtraci a prostředky pro prací systém filtru jsou k dispozici u dodavatele zařízení, mohou být dodány se základní jednotkou na zvláštní objednávku. Je-li požadován čistící systém, je nutno přístroj vybavit řídícím rozvaděčem tohoto systému. Ten je sloučen do společné skříně s vysokonapěťovým zdrojem. Může být dodáván buď poloautomatický systém (je nutno manuálně stisknout startovací tlačítko) nebo kompletně automatický systém (startuje se spínacími hodinami). Model 72/73 se snadno přizpůsobuje všem vzduchotechnickým systémům užívaným k filtraci vzduchu. Příruby přívodu a odvodu vzduchu mají předvrtané otvory pro napojení na potrubí. Nohy skříně mají široké předvrtané podložky k bezpečnému upevnění

Modelová řada "60"

Jsou jednotky sestavené z filtračních polí bez vlastní skříně, které jsou schopny ošetřit efektivně velký objem vzduchu, což je potřeba většiny současného průmyslu. Při montáži je toto zařízení nutno instalovat do zděné filtrační komory nebo do atypicky zhotovené skříně. Jednotku je možno vybavit jednostranným nebo oboustranným pracím systémem pro čištění buněk, její vnitřní uspořádání a vzduchové výkony jsou obdobné jako u modelové řady 72.

Jednotka 600 VOMP 

Je kompaktní zařízení určené pro odsávání a filtraci olejové a emulzní mlhy od obráběcích strojů. Je vybavena vlastním ventilátorem, ionizační a kolektorová buňka má speciální izolátory se samočistícím účinkem. Vzduchový výkon je 680 až 1530 m3/h, příkon ventilátoru 370 W, rozměry skříně 1089x525x366 mm a váha 55 kg.